Technicky se vinylové podlahy dělí na krytiny lepené pomoci přidaného lepidla, samolepicí podlahové dílce a nelepené zámkové vinylové podlahy. Každý z těchto uvedených typů se od sebe mírně liší hlavně způsobem instalace.
Vinylové podlahy, které se lepí pomocí lepidla na podklad, je lepší si nechat položit zkušeným podlahářem, protože je důležité, aby podlahář měl dostatečné zkušenosti s lepící hmotou a způsobem instalace podlahových pásů na vyzrálé lepidlo. Síla vinylové krytiny, která se instaluje tímto způsobem, je zhruba 2 milimetry.
Vinylová plovoucí podlaha je na rozdíl od lepené podlahy instalovatelná mnohem jednodušším způsobem a při její pokládce se obejdete bez přítomnosti zkušeného podlaháře. Podlaha se spojuje bez lepidla pomocí zámkového spoje. Pokud je zámek součástí nosné desky, je možno tuto zámkovou podlahu položit i na ne zcela přesný a rovný podklad. Nevýhodou tohoto řešení je to, že podlaha ztrácí na odolnosti proti vlhkosti, což je jedna ze zásadních nevýhod tohoto materiálu. V případě, že zámkový systém je vyfrézován přímo do vinylu, je u tohoto řešení obnovena odolnost proti vodě, ovšem za cenu vyšší náročnosti na kvalitu a rovinnost podkladového betonu. Síla vinylové krytiny, která se instaluje tímto způsobem, je až 5 milimetrů.
Naprosto bezkonkurenčně jednoduchá pokládka je u vinylové podlahy se samolepící vrstvou. Po odstranění krycího papíru z lepící vrstvy se vinylový díl jednoduše přitiskne na místo určení. Podlaha si i při této jednoduché instalaci ponechává všechny příznivé vlastnosti vinylových podlah a získá navíc rychlost a jednoduchost pokládky.